Sausio 27 diena - Tarptautinė holokausto aukų atminimo diena. Bazilionų MDC lietuvių kalbos mokytojas A.Lukošius ir anglų kalbos mokytoja J.Formanskė tą dieną vedė integruotas pamokas, kurių metu su 5, 6 ir 7 klasių mokiniais kalbėjo apie tai, kas yra holokaustas, kaip, kada ir kodėl buvo naikinami žydai, diskutuota apie diskriminciją bei prievartą etniniu ar religiniu pagrindu.
Pamokų metu klausytąsi Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininko Sanios Kerbelio minčių apie žydų gyvenimo būdą, jų tradicijas bei papročius, tautos naikinimą karo metu, antisemitizmą. Sužinojome apie aktyvios Šiaulių apskrities žydų bendruomenės kultūrinę, religinę ir kitas veiklas, apie Šiauliuose atidarytą Pasaulio tautų teisuolių skverą, kuriame įamžinti Šiaulių regione žydus per karą gelbėję žmonės.
J.Formanskė mokiniams priminė netradicines, su kraštotyra integruotas pamokas, kurių metu jie keliavo Bazilionų miestelio gatvėmis ir stabtelėdavo prie miestelyje gyvenusių žydų šeimų, sinagogos pastato. Mokytoja kvietė visus paskaityti istorijos ir kultūros žurnale „Padubysio kronikos“ (2018-1 (10) jos rašytą straipsnį „Įvairiaspalvės Felicijos Petrylienės gyvenimo mandalos“, kuriame ilgametė Bazilionų mokyklos mokytoja F.Petrylienė prisimena savo šeimos gyvenimą, kuris ne kartą glaudžiai siejosi su žydų šeimų gyvenimu Bazilionų krašte. J.Formanskė integruotų pamokų metu pasidalino buvusios bazilioniškės R.Každailienės asmeniniais prisiminimais apie jos šeimos, turinčios žydų šaknis, gyvenimą šiame krašte, apie Dengtilčio malūne gyvenusios jos senelių Nojikų šeimos likimą, apie žydų šeimų tradicijas, papročius, religines šventes, nelengvą gyvenimą karo metu, Šiaulių getą, vienų žydų šeimų sunaikinimą, o kitų išgelbėjimą.

Collage Fotor 2022 01 27 kopija

Anglų kalbos mokytoja, kraštotyrininkė J.Formanskė