Lapkričio 23 d. dieną Bazilionų MDC įvyko renginys-konferencija ,,Moteris-kūrėja“, skirta Barboros Mejerytės, mokytojos, vertėjos, rašytojos, 120-osioms gimimo metinėms paminėti. Tai buvo unikali proga peržvelgti 15 metų trukusią projektinę veiklą, kurioje dalyvavo, prie kurios įvairiais būdais prisidėjo labai daug žmonių. Juk reikėjo ieškoti informacijos, kalbinti žmones, po to kurti tekstus, scenarijus, reikėjo inscenizuoti, teko būti vertėjais, iliustratoriais, skaitovais. Reikėjo rašyti kvietimus, juos perteikti dalyviams. Net mokyklą buvo galima pabaigti, išlaikius dailės egzaminą, pasirinkus temą, susijusią su B. Mejerytės romanu. Reikėjo rūpintis, kad po renginio būtų galima pabendrauti prie arbatos, kavos puodelio. O ką jau kalbėti apie B.Mejerytės romano ,,Jonė“ atsiradimą – nes tai ilgas ir sudėtingas kelias, kuriuo ėjo mokyklos direktorius R.Gorys. O kiek daug garbių svečių, kiek daug neabejingų kultūrai, literatūrai Bazilionų mokyklos, miestelio bendruomenės narių dalyvavo. Įdomiausia ir svarbiausia tai, kad 15 metų trukusi veikla užaugino gražų būrį mokinių (dabar jau buvusių), kurie mielai sutiko grįžti po tiek laiko ne kaip žiūrovai, o kaip dalyviai. Tai žavingos, inteligentiškos, jau savo gyvenimo kelią atradusios, jau sukūrusios ir šeimas – 56 laidos abiturientės: Indrė Valančiūtė, Valda Juodzevičiūtė-Stefanovič, Žavinta Gorytė, Lina Kulikauskaitė-Lučaninova, Greta-Čiužaitė-Žemaitienė. Jos mielai sutiko pakartoti dalį tos veiklos, kuri jas lydėjo nuo 2003 metų. Dalyvavo ir 2018 m. mokyklą baigusi Karolina Kučinskaitė, kuri ir pristatė dailės egzamino metu parengtą darbą apie B.Mejerytę. Ruošiantis renginiui, gimė naujos pažintys, nes apie Kražių laikotarpį, svarbų B.Mejerytės gyvenimo etapą, papasakojo iš Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos atvykusi lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Emilija Kvietkuvienė. Ypatingi renginio momentai – B.Mejerytės balso įrašas, minint jos 80-tį 1978 m., kurį pavyko gauti direktoriui R.Goriui, bei informacija apie suskaitmenintą B.Mejertytės rankraštį. Apie tai kalbėjo Roma Baristaitė, Šiaulių apskrities P. Višinskio viešosios bibliotekos Kraštotyros skyriaus senųjų spaudinių ir skaitmeninimo skyriaus vedėja.
        Šiandieniniai mūsų mokyklos mokiniai dalyvavo dailyraščio ir kaligrafinio rašymo konkurse, tad renginio metu buvo paskelbti laureatai: Arūras Vaškys, 2 kl., Lukas Barasnevičius, 5 kl., Donata Aušbikavičiūtė, 6 kl., Liepa Bartkutė, 8 kl., Gabrielius Kaminskas, 10 kl., Saulius Aušbikavičius, 10 kl., Kajus Bilius, 10 kl., Deimantė Valančiūtė, 10 kl. ir žiūrovų simpatiją pelniusi Eglė Zebleckytė, 8 kl.
       B.Mejerytė Bazilionų progimnazijoje mokytojavo nuo 1945-1948 m., tad sakome: ,,Ji grįžo dar kartą į šią mokyklą, paskui save pasikviesdama ir daugiau su šia mokslo, kultūros šviesą ir istorijos atmintį skleidžiančia vieta“. Dėkoju visiems prisidėjusiems prie renginio-konferencijos organizavimo. Dėkoju visiems dalyvavusiems renginyje, o ypač B.Mejerytės sūnėnui, Europos parlamento nariui Algirdui Saudargui, B.Mejerytės vardo klasės-muziejaus mecenatui. Džiaugiuosi, kad renginio dalyvius pasveikinti atvyko 24 laidos abiturientas Zigmas Filipavičius. Tai dar kartą įrodo, kad iš praeities sugrįžtantys vardai ir veidai įprasmina Bazilionų mokykloje ugdomas vertybes.

Renginio organizatorė Irena Vaičiulienė